Ficov tajný tromf: Kofi Annan získa pre Slovensko lacnú ropu

Autor: Peter Hlavačka | 27.7.2006 o 5:43 | Karma článku: 8,83 | Prečítané:  2763x

Vláda premiéra Fica momentálne vedie tvrdé rokovania so Slovnaftom, ktoré majú viesť k zníženiu ceny benzínu a nafty. Ale priestor na zníženie týchto cien je obmedzený. Z celkovej ceny benzínu má Slovnaft na výrobu benzínu a na tvorbu svojho zisku len približne 6 korún. Zvyšok z približne 42 korún celkovej ceny je tvorený nákladmi na nákup ropy a na dane. A štát si momentálne nemôže dovoliť výrazne znížiť spotrebnú daň. Pretože pokiaľ chce súčastná vláda splniť čo i len malú časť so svojich sľubov o sociálnej solidarite, musí na to niekde zobrať peniaze. Takže aj keby si Slovnaft výrazne znížil zisk a štát by v rámci možností znížil spotrebnú daň na benzín a naftu, nepohlo by to s cenou smerom nadol o viac ako 2 koruny. A rastúca cena ropy by aj túto potenciálnu drobnú úľavu mohla rýchlo vymazať. Ale od jedného vysokopostavného diplomata som sa dozvedel fantastickú správu o tom, že Fico má rozpracovaný tajný plán, ako s pomocou generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana Slovensko získa lacnú ropu.

zdroj: wikipediazdroj: wikipedia

Annanovi končí jeho mandát na čele OSN 31.decembra 2006. A tak sa už dávnejšie obzerá po vhodnom mieste, kde by aj po kariére v OSN uplatnil svoje schopnosti a znalosti. Inšpiroval ho príklad Gerharda Schroedera, bývalého nemeckého kancléra, ktorý začal pracovať pre plynárenský gigant Gazprom. A tak Annan začal hľadať svoje budúce uplatnenie v ropnom a plynárenskom priemysle.

Náhodou sa to donieslo k Ficovi a ten sa geniálnym spôsobom chopil ponúkanej príležitosti. Fico Annanovi v tajných rokovaniach ponúkol vytvorenie programu "Potraviny za ropu", ktorá bude obdobou programu "Ropa za potraviny", ktorú kedysi Annan organizoval s Irakom. Program "Potraviny za ropu" je geniálne jednoduchý. V niektorých afrických krajinách ľudia hladujú napriek tomu, že ich krajina je bohatá na ropu. Program by fungoval tak, že Slovensko by namiesto toho aby pálilo svoje prebytky dopestovaných poľnohospodársky produktov a vyhadzovalo potraviny po spotrebe, vymieňalo tieto komodity za ropu. Annan by vďaka svojim kontaktom a vďaka svojmu medzinárodnému renomé mal na starosti úspešné sprostredkovanie tejto výmeny. Tento Ficov fantastický plán Annan nadšene prijal a už teraz tajne pripravuje pôdu pre jeho prijatie vo vybraných afrických krajinách.

Dôsledkom tohto plánu nebude len lacná ropa pre Slovensko. Spolupráca s takou medzinárodne uznávanou osobnosťou výrazne prospeje aj naštrbenému medzinárodnému imidžu Ficovej vlády. A možno sa dočkáme aj nečakaného bonusu. Kofi Annan sa ponúkol, že využije svoje kontakty aj pre presadzovanie Slováka na post generálneho tajomníka OSN. Tým vybraným kanditátom by mal byť Ivan Lexa. Kofi Annan sa vyjadril, že existuje veľká šanca, že po jeho právnej rehabilitácii na Slovensku získa Lexa podobné medzinárodné renomé a imidž prenasledovaného bojovníka za spravodlivosť ako napríklad Nelson Mandela alebo Václav Havel. To by mu mohlo veľmi pomôcť presadiť sa v tvrdej konkurencii na tento post.

No, vyzerá to tak, že už začiatkom roka 2007 sa domáca ako aj medzinárodná kritika Ficovej vlády zmení na všeobecný tichý úžas a nakoniec sa táto vláda dočká zaslúženého uznania.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?