Ficova vláda plánuje podporovať Bratislavčanov a zloďasov

Autor: Peter Hlavačka | 19.7.2006 o 14:14 | Karma článku: 9,52 | Prečítané:  2671x

Pán Fico často a rád hovoril o sociálnej solidarite. Vláda premiéra Fica pomaly začína hovoriť o prvých opatreniach, ktoré majú zvýšiť sociálnu solidaritu. Jednými z ohlasovaných opatrení sú bonifikácie hypotekárnych úverov a výrazné zvýšenie príspevku pri narodení dieťaťa. Príspevok sa má zvýšiť na 11-tisíc a ministerstvo to chce uplatniť už od januára 2007. Tieto opatrenia mi pripadajú ako čierny humor, pretože na rozdiel od "expertov" vo Ficovej vláde viem, aké reálne následky budú tieto opatrenia mať.

Bonifikácie hypotekárnych úverov

Napriek tomu, že súčasná koalícia rada hovorí o rovnomernej podpore všetkých regiónov, paradoxne hneď pri jednom z prvých spomínaných opatrení by podporovali hlavne Bratislavčanov. Je to dané suchým faktom, že objem hypotekárnych úverov poskytovaných v Bratislave je niekoľkonásobne vyšší ako objem zvyšných hypotekárnych úveroch v celom zvyšnom Slovensku. Vyplýva to zo zaujímavého článku Trendu s názvom Bohatí, no zadĺžení Bratislavčania . Tento stav na trhu hypotekárnych úverov je daný tým, že Bratislavčania síce majú vyššie príjmy, ale na druhej strane musia oveľa viacej investovať do kúpy bytu v Bratislave. Takže v konečnom dôsledku by bonifikácia hypotekárnych úveroch neprospela chudobným ľuďom na Slovensku, ktorí by hypotekárny úver pravdepodobne nedostali, ale skôr relatívne bohatším Bratislavčanom.

Príspevok pri narodení dieťaťa vo výške 11-tisíc Sk

Na Slovensku žiaľ existuje veľa ľudí, ktorí chápu rodenie detí ako cestu k svojim ziskom. Na svoje deti hľadia ako na prostriedok k získaniu sociálnych príspevkov a taktiež ich využívajú na to, aby ako maloleté (a tým pádom nepotrestateľné) kradli v okolí. Inak sa o svoje deti takmer vôbec nestarajú. Takéto zneužívanie detí považujem za odporné a je neuveriteľné, v akom veľkom merítku je na Slovensku rozšírené. Považujem veľmi dôležité odlišovať týchto ľudí od Rómov a písal som o tom v článku  Rómovia a zlodejskí asociáli (zloďasi)  . Následkom Kaníkových reforiem stratili zloďasi čiastočne motiváciu k rodeniu detí z čisto ziskuchtivého hľadiska. Pokiaľ by sa príspevok pri narodení dieťaťa naozaj zvýšil na 11 tisíc Sk, zloďasi by takpovediac znova nahodili "pôrodné linky" na plnú kapacitu. Za oveľa lepšie riešenie považujem napríklad viazať vyššie príspevky na deti na navštevovanie školy a úspešné absolvovanie ročníkov. Týmto by boli zloďasi aspoň motivavaní posielať svoje deti do škôl a dbať o to, aby školu navštevovali čo najdlhšie. Pretože keď tieto deti dospejú, ich najväčším handikepom na trhu práce býva hlavne nízke vzdelanie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?