Dôchodca spláchol 30 000 mariek v záchode

Autor: Peter Hlavačka | 21.4.2006 o 10:15 | Karma článku: 6,60 | Prečítané:  2206x

Medzi moje obľúbené vtipy patrí aj tento: Sranda musí byť, povedala babka a spláchla dôchodok. Ale nikdy by som nečakal, že sa také niečo naozaj stane, stane sa to v Nemecku a bude o tom informácia na CNN.

 zdroj: www.yellow.co.nz

Istý dôchodca v Kieli v severnom Nemecku nahlásil, že má upchatý odtok zo záchoda. Opravári zistili, že odtoková rúra do kanalizácie je upchatá veľkým zväzkom bankoviek. Pri následnom rozhovore s dôchodcom vysvitlo, že spláchol celkovo 30 000 mariek v domnení, že sú už bezcenné. Tieto staré bankovky síce už nie sú platné, ale stále je ich možné vymeniť za eurá, takže dôchodca spláchol prerátane približne 15 300 EUR alebo 570 000 Sk. Aj napriek tejto rarite si myslím, že dôchodcovia v Nemecku spravujú svoje peniaze lepšie ako dôchodcovia na Slovensku.

Celkovo, narábanie dôchodcov s peniazmi na Slovensku je kapitola sama o sebe. Mnoho dôchodcov si drží peniaze v hotovosti doma. Potom sa často dočítam o prípadoch, keď falošný opravár (poštár, inšpektor a pod.) navštívi dôchodcu, pod dajakou zámienkou ho pošle do inej miestnosti a ukradne mu všetky peniaze. Taktiež ma fascinuje schopnosť podomových predajcov predať dôchodcom sadu hrncov za 30 000 korún. Nepriehľadnuteľný je aj vysoký podiel dôchodcov v "investovaní" do nebankových subjektov. Títo ľudia prišli o úspory kvôli hlavne kvôli svojej chamtivosti a naozaj dúfam, že ich štát neodškodní. Neobstojí ani tvrdenie, že neboli upozorňovaní. Počas pôsobenia týchto spoločností boli v novinách často uverejňované články, že ide o pochybné a vysoko riskantné investovanie. Napríklad aj môj sused svoju svokru dôrazne odrádzal od investovania v BMG Investe, ale nebol úspešný. Potom jej ostali akurát oči pre plač a nádej, že Vladko alebo Robko vybavia, že jej peniaze vrátia, najlepšie aj s tým 40% úrokom.

Na druhej strane, dôchodcovia to nemajú jednoduché ani s peniazmi v banke. V prípade, že uložili v minulosti peniaze na vkladnú knižku, tak v čase, keď im pamäť už neslúži, na to úplne zabudnú, prípadne si už nespomenú kde tá knižka je. Celkovo je na Slovensku na anonymných knižkách uložených takmer 2 miliardy korún, ktoré si doteraz nikto nevyzdvihol. Pokiaľ ste vy, alebo váš príbuzný stratili takúto knižku, môžete sa obrátiť na banku kde táto knižka bola vedená a prejednať, čo je potrebné k tomu aby vám tie peniaze vyplatili.

V súčastnosti majú banky rôzne produkty, ktoré sú pre dôchodcov oveľa lepšie ako anonymné vkladné knižky, ktoré boli hitom v dávnej minulosti. Pre starších ľudí naozaj odporúčam obrátiť sa na pracovníkov v pobočke ľubovoľnej banky a poradiť sa, čo s peniazmi. Držať ich doma pod matracom nie je dobrý nápad.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?