reklama

Ako Matka Tereza hasila požiar benzínom

Muž sa pozeral na svoje malé dieťa. Malo nafúknuté brucho a umieralo. Nebolo jasné, či umiera od hladu alebo kvôli chorobe. Mužov pohľad bol prázdny, žiadny náznak nádeje, alebo snahy. V malej chatrči zloženej z vlnitého plechu a starých krabíc sa tiesnila aj jeho žena, ďalšie dve deti a kameraman. Muž s únavou v hlase povedal: Dúfam, že už zomrie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (62)

Túto scénu som videl v jednom dokumente v televízii už pred rokmi. Ten obraz zomierajúceho dieťaťa a tá veta otca, to je niečo, čo sa tak ľahko nezabúda. Nešlo o dokument popisujúci hladomor v Afrike. Bol to dokument z chudobného predmestia Kalkaty v Indii. Pár kilometrov od tej chatrče pôsobila Matka Tereza, ktorá stala symbolom pomoci chudobným a chorým.

Prečo teda Matka Tereza nemohla pomôcť tomu dieťaťu ? Prečo mu nemohol pomôcť ten kameraman ?

Matka Tereza je medzitým už vyhlásená za blahoslavenú a Katolícka cirkev uznáva, že robila a robí zázraky, ale ani ona nemohla nasýtiť a vyliečiť milióny hladujúcich a chorých ľudí v Kalkate, v Indii a na celom svete. A ten kameraman sa možno aj pokúšal pomôcť, ale nepodarilo sa mu to, keďže to dieťa hladovalo pravdepodobne už veľmi dlho.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Paradoxne si myslím, že Matka Tereza robila niečo, čo sa dá prirovnať tomu, že hasila požiar tým, že do neho hádzala kanistry z benzínom. Hádzala, hádzala, a keď sa už zdalo, že tie kanistry už uhasili malý kúsok toho požiara, tak zrazu vybuchli a oheň sa rozhorel ešte zúrivejšie. Myslím si, že nie je riešenie aby chudobní dostávali zadarmo jedlo a liečenie. A ako im teda pomôcť, ako nie jedlom ?

Riešenie celosvetovej chudoby je z technického (technokratického:) hľadiska je veľmi jednoduché. Stačí, aby bohaté krajiny zabezpečili pre všetkých chudobných prakticky orientované vzdelanie a antikoncepciu zdarma. Nezdá sa vám to tak jednoduché ? No tak sa spolu vrátime do toho chudobného predmestia v Kalkate.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V tom dokumente bol zobrazený jeden miestny "zbohatlík", ktorý profitoval zo svojho prakticky orientovaného vzdelania. Ten človek videl, že okolo neho zomiera plno ľudí na choroby. Pracoval ako rikšiar a jedného dňa viezol vo svojej rikši lekára. Oproti ostatným ľuďom z predmestia bol oveľa zvedavejší a komunikatívnejší. A tak nadviazal rozhovor z lekárom o chorobách ľudí z predmestia. Lekár bol dobrosrdečný človek a povedal mu, že je smutné, že toľko ľudí v predmestiach zomiera na ľahko liečiteľné choroby. A povedal mu dôležitú vec, ktorá rikšiarovi zmenila život. Lekár mu povedal, že oveľa častejšie ako na choroby trpia ľudia v predmestiach na nedostatok vitamínov. Rikšiara to zaujalo a podarilo sa mu zohnať informácie o tom, čo to vlastne vitamíny sú, a ako vyzerajú príznaky ich nedostatku. A tak začal zarábať na tom, že na predmestí predával vitamíny tým, ktorí zomierali na jednostrannú a zlú stravu. Okolie ho nemalo v obľube, pretože príliš mudroval a pomáhal zásadne len za peniaze. A hlavne ho nemali radi kvôli tomu, že bol bohatší ako oni. Na druhej strane, veľa ľudí, ktorí nemali peniaze na lekára, by umrelo bez jeho know how a vitamínov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tomuto hovorím prakticky orientované vzdelanie a ani na školách v SR by neuškodilo viac orientácie na prax. Paradoxne je veľa rozvojových krajín, ktoré vzdelanie zadarmo od rozvojových krajín nepožadujú, dokonca vzdelanie pochádzajúce zo "skazeného Západu" odmietajú. Diktátori a ich poskokovia v týchto krajinách chcú niečo iné. Potrebujú potraviny, ktoré by mohli rozdávať svojim verným a úvery, za ktoré si nakúpia zbrane, aby mohli masy držať na uzde. No a po čase im tie úvery blahosklonne odpustia.

Samozrejme sú aj krajiny ako India, ktoré sú demokratické. Prečo nedať potraviny všetkým hladujúcim Indom ? Teraz sa dostávame k tomu haseniu požiarov benzínom. Znova sa vrátime do predmestia Kalkaty.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Onedlho po tom, ako si muž želal, aby jeho dieťa rýchlo umrelo, tak dieťa naozaj posledný krát vydýchlo. Ten dokumentarista sa rodičov toho dieťaťa nespýtal túto otázku: Prečo ste priviedli dieťa v takých hrozných podmienkach vôbec na svet ?

Neviem čo by odpovedali, ale je takmer isté, že nemali prístup k antikoncepcii, otázne je či vôbec vedeli, že existuje také niečo ako napríklad hormonálna antikoncepcia. Preto pokiaľ nechceli žiť v celibáte, tak museli rátať s tým, že prídu ďalšie deti a po čase tie deti jednoducho nedokážu uživiť. Ľudia bez vzdelania, informáciach o antikoncepcii a bez bezplatného prístupu k antikocepcii takpovediac prirodzene plodia deti, bez ohľadu na to, či ich dokážu uživiť. V prípade, že sa ich prístup nezmení, dodávanie potravín chudobným ľuďom zdarma vždy vyústi len vo väčšom počte chudobných rodičov a hladných detí.

Pokiaľ viem, tak existuje dokonca aj taká forma hormonálnej antikoncepcie, ktorá sa dá injekčne pod kožu a funguje na dlhé obdobie. Čiže technológie sú, problém je v myslení a v prístupe. V opozícii proti antikoncepcii sa angažujú kresťania aj muslimovia a úspešne blokujú je šírenie v rozvojových krajinách.

Na záver: Chudoba je naozaj riešiteľná. Nie dávaním potravín zdarma a úvermi. Riešením je prakticky orientované vzdelanie a antikoncepcia zdarma pre všetkých chudobných.

Peter Hlavačka

Peter Hlavačka

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Niekdy píšem vážne, niekedy sa snažím byť vtipný. Občas provokujem a následne si prečítam diskusiu, kde ma virtuálne prefackajú. Dôležité je, že ma baví písať a čitateľov nenudím. Zoznam autorových rubrík:  Náboženstvo úplne inakMyslím to úplne vážneBlogocentrizmusEgocentrizmusHudobný krúžokPopularizácia vedyInvestovanie / EkonomikaSrandičky/ Fikcie / FicovinySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu