Ako pomôcť bezdomovcom a potešiť blogerov

Autor: Peter Hlavačka | 19.12.2005 o 10:50 | Karma článku: 4,59 | Prečítané:  1385x

Pravdupovediac, o živote bezdomovcov mám len teoretické vedomosti. Naštastie nikto z mojich príbuzných ani známych nie je bezdomovec ani alkoholik. O živote bezdomovcov som napriek tomu veľa čítal, keďže si často kupujem časopis Nota bene. Je veľa rôznych organizácií ktoré pomáhajú bezdomovcom, ale väčšina z nich bezdomovcom len pomáha prežiť. Ale existuje niekoľko organizácií, ktoré idú ďalej. Bezdomovcom nielenže pomáhajú prežiť, ale pomáhajú im aj naučiť sa lepšie žiť.

V tomto smere sú úspešné niektoré kresťanské organizácie. Ale za najúspešnejšiu organizáciu v tomto smere považujem občianske združenie Proti prúdu . Toto združenie organizuje vydávanie časopisu Nota bene. Projekt vydávania pouličného časopisu na podporu bezdomovcov je veľmi úspešný, mesačne sa predá približne 32 000 časopisov. Polovicu z ceny časopisu dostávajú predajcovia, polovica ide na prevádzku.

V čom je tento projekt výnimočný ? Pozrime sa na to z pohľadu bezdomovca.

Bezdomovci končia na ulici z rôznych príčin. Nechcem nikoho hodnotiť, ale poviem to takto: Pokiaľ je niekto mladý, zdravý, pracovitý, nepije, nedroguje, má rodinu a má s ňou dobré vzťahy, tak je malá pravdepodobnosť, že skončí na ulici. Každému sa môže stať, že podvodom o príde o byt. Ale každý sa kvôli tomu nestane bezdomovcom.

Bezdomovec na ulici má pred sebou dve cesty, z ktorých si môže vybrať. Môže upadnúť do sebaľútosti, začať/pokračovať v pití a hlavne môže prestať veriť v lepšiu budúcnosť. Pokiaľ pôjde touto cestou, bude zarábať peniaze žobraním a bude sa snažiť vzbudiť čo najväčší súcit u ostatných. Jeho sebaúcta bude klesať čoraz hlbšie a hlbšie. Nedokáže nájsť dosť sebadôvery na to, aby prekonal prekážky, ktoré mu osud prichystal. Najskôr ho opustili iní, potom sa opustí sám a neodvratne končí v osamelej smrti.

Projekt Nota bene ponúka pomocnú ruku na druhej ceste. Na tejto ceste sa bezdomovec musí snažiť predávať časopis. Zákazníci vedia, že je bezdomovec, ale musí sa snažiť neodpudzovať ich. Nemal by piť a nesmie nadávať tým, ktorí si časopis nekúpia. Po čase sa naučí byť ohľaduplný. Zistí, že keď sa s niekým príjemne porozpráva, ten človek príde znova a kúpi si ďalší časopis. Po dlhom čase má pocit, že niečo dokázal. Dokáže predávať časopis, získal pár priateľov ktorí ho majú radi. Jeho sebahodnotenie stúpa a on postupne rozmýšla aj nad vyššími cieľmi. Možno sa mu po čase podarí nájsť aj prácu. A niektorí možno po rokoch prídu za ľudmi, ktorým ublížili a ospravedlnia sa im. Pretože im to došlo.

A ako možno potešiť blogerov ? No možno by mohli ľudia z OZ Proti prúdu občas mrknúť na blog SME a vybrať si pár článkov, ktoré su zaujímavé pre čitateľov Nota bene. Určite viem o jednom, ktorý by mali čítať aj predajcovia Nota bene. Myslím na Mariannin článok Limity ľudskosti .

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?