Viera je v prvom rade vec citu

Autor: Peter Hlavačka | 14.12.2005 o 9:55 | Karma článku: 5,15 | Prečítané:  1709x

Mal som sedemnásť a kamarát Rado sa ma spýtal: "Čo máš nového?" A ja mu na to: "Venujem sa Viere." Udivený Rado: "Ty si sa dal na náboženstvo?" Celkom ma rozosmial: "Niééé, Viera je moja frajerka." Rado už medzitým spokojne žije v Kanade a Viera vo Švajčiarsku, ale spomienka na túto príhodu ma vždy pobaví. Ale aj keď to ľudia v mojom okolí príliš nepostrehli, o náboženstvo som sa vždy zaujímal. Rád som o ňom diskutujem a k tejto téme som prečítal veľa literatúry. Po dlhých rokoch hľadania a diskutovania mi došli určité veci.

Po dlhých a často ohnivých diskusiách s veriacimi mi došlo, že ich viera je v prvom rade vec citov a nie rozumu. Kresťania na to majú poetickejší a obraznejší výraz: Viera vychádza zo srdca.

Preto je naivné domnievať sa, že na základe dajakej diskusie veriaci zmenia svoje stanovisko. Je úplne zbytočné navzájom sa prekárať sofistikovanými argumentami, bombardovať sa citátmi z biblie alebo apelovať na logiku a zdravý rozum.

Viera vychádza s citov a veriaci až takpovediac v druhom rade dávajú svoju vieru do určitých logických súvislostí. Niektorí to ani nepotrebujú. Ale bolo by hlúpe považovať neveriacich za bezcitných otrokov logiky. City udávajú zmysel života všetkým ľuďom. Existujú ľudia, ktorým sa poškodili pri nehodách tie časti mozgu, ktoré sú zodpovedné za city. Takíto ľudia úplne stratili motiváciu čokoľvek robiť a prakticky stratili zmysel života. Takže dá sa poeticky povedať, že nielen viera, ale aj celý zmysel nášho života vychádza z našeho srdca :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?