Slovenský multikultúrny priemysel expanduje

Autor: Peter Hlavačka | 25.11.2005 o 13:05 | Karma článku: 4,02 | Prečítané:  1445x

Netradičné odvetvie priemyslu v posledných rokoch na Slovensku rýchlo rastie. V roku 1995 bol celkový obrat multikultúrneho priemyslu len niečo cez jednu miliardu Sk. Odvtedy došlo k expanzívnemu nárastu tohto odvetvia a v roku 2005 celkové výnosy pravdepodobne po prvý krát presiahnu 10 miliárd Sk. Podrobnú analýzu tohto odvetvia spracoval známy filozof, spisovateľ, publicista, politológ, obhajca menšín a najnovšie aj ekonomický analytik, pán profesor Dusý. Ako konštatuje Dusý, už tradične je hlavným ťahúňom odvetvia sériová výroba štúdií o diskriminácii Rómov. Dosahuje približne 40 % podiel na celkovom obrate tohto nového priemyselného odvetvia. V posledných rokoch sa však na popredné miesto rýchlo doťahovala stavba nových domov pre Rómov a v roku 2004 dosiahla obrat viac ako 3 miliardy Sk ročne.

Rýchly rast v segmente multikultúrneho stavebníctva je však ohrozený nekompromisným postojom ministra Gambatého, ktorému sa podarilo presadiť na ústavnom súde zrušenie článku o pozitívnej diskriminácii v novom antidiskriminačnom zákone. Všetci zainteresovaní podnikatelia však pevne veria, že uplatňovanie zákonov v praxi bude napriek tomu naďalej naklonené ich zámerom.

Pán Dusý vo svojej analýze ďalej konštatuje, že obrat projektov na podpory maďarskej menšiny sa stabilizoval približne na miliarde Sk ročne a nemá pred sebou vyhliadky na výrazný rast. Dokonca im hrozí výrazný pokles, pokiaľ nebude mať maďarská menšina v budúcej vláde svojich zástupcov.
Na záver svoje analýzy Dusý vyjadruje presvedčenie, že multikultúrny priemysel je veľmi prospešný. Priniesol prácu a zisk pre množstvo ľudí v rôznych nadáciach, organizáciach a podnikoch. Nezanedbateľným prínosom odvetvia je aj pozitívny vplyv na platobnú bilanciu SR, nakoľko veľká časť investícií do multikultúrneho priemyslu prúdi zo zahraničia.

Tvorcovia štúdií o diskriminácii plánujú v budúcom roku realizovať prienik na zahraničné trhy. Dopomôcť má k tomu štúdia "Diskriminácia prisťahovalcov vo Francúzsku a v EU", inšpirovaná nepokojmi vo Francúzsku. Autori sa však obávajú negatívnej reakcie francúzskej ambasády, pretože sa nedá očakávať, že bude rovnako nečinná, ako slovenské ambasády pri zahraničných štúdiach o situácii na Slovensku.

Niektorí nezávislí analytici, ktorí preferovali zostať v anonymite, vyjadrili pochybnosť nad tým, či produkcia multikultúrneho priemyslu má vôbec dajaký osoh pre spoločnosť.Podľa nich sa prostredníctvom tohto priemyselného odvetvia napríklad situácia Rómov vôbec nezlepšila. Naopak, u časti Rómov len prispela k upevneniu pocitu, že cestou k lepšiemu životu pre nich nie je ich vlastné snaženie a práca, ale domáhanie sa dotácií, bytov a zdôrazňovanie ich diskriminácie. Nezávislí analytici tvrdia, že sa to dá robiť aj lepšie a lacnejšie. Za príklad dávajú prácu bývalého ministra Kanca, ktorému sa podarilo prerobiť sociálny systém z demotivačného na motivačný a prvé výsledky sa medzitým už začínajú ukazovať.

Sociologička, publicistka, spisovateľka, politologička, obhajkyňa menšín a najnovšie aj ekonomická analytička, pani Dusá, sa k týmto výhradám vyjadrila v tom zmysle, že nezávislí analytici hľadia na túto vec z príliš úzkeho hľadiska a nevnímajú trend, ktorý je vo vyspelých krajiných dlhodobo a bezvýhradne podporovať multikulturalizmus za každú cenu.

Našemu redaktorovi sa podarilo získať aj stanovisko Ján Trtkoviča, bývalého riaditeľa organizácie Ľudia proti rasovému násiliu. Ján Trtkovič sa na Slovensku preslávil zorganizovaním novátorskej kampaňe "Všetci ste rasisti !", ktorá použila v marketingu pomerne zriedkavý prístup urazenia väčšiny adresátov kampane. Jána Trtkoviča sa nám podarilo zastihnúť v málo známom podniku "Zaručená nirvána" a blažený výraz v jeho tvári naznačoval, že v podniku sa cíti naozaj uvoľnene a príjemne. Citujeme jeho stanovisko: "Viete, napísať správnu multikultúrnu štúdiu to je priam umenie. Treba v nej podpichnúť verejnosť, ale nie zas tak aby vás zažalovali. A najdôležitejšie je upútať pozornosť súčastných ako aj potenciálnych sponzorov. Však aj my, pravoverní multikulturalisti musíme z niečoho žiť.". multikulturalism multikulturalizmus roma romale rómovia Európska únia bílá European union fondy fonds free referát Ďurkovič Ľudia proti rasizmu tolerancia rasizmus slovak embassy násilie milo cigáni

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?