Načo je vlastne v slovenčine ypsilon ?

Autor: Peter Hlavačka | 24.11.2005 o 17:30 | Karma článku: 13,91 | Prečítané:  2799x

Možno preto, aby úbohé deti mohli sadistickí učitelia slovenčiny týrať v diktátoch úchylnými vetami typu "Výr letí potichu nad hladinou rieky, ktorá je plná zradných vírov". Ale už pri počúvaní tejto vety v diktáte si musíte kontextovo vybaviť, čo je čo, aby ste to následne mohli správne napísať, vtáka s y a vír v rieke s i.

Ako by to vlastne vyzeralo, keby sa písalo všetko len s i ?

No od tejto veti píšem všetko už len s i a som presvedčení, že nebudete mať problémi s porozumením textu.

Prečo je slovenčina vlastne taká komplikovaná ? No, bude to asi tím, že na základe jazika, ktorí bol vítvorom takpovediac ľudovej tvorivosti ju umelo vytvorilo niekoľko osobností. Vďaka diskusii k tomuto článku som s prekvapením zistil, že Štúr pôvodne navrhoval slovenčinu bez ypsilonu, až na návrh Hodžu sa to tam zaviedlo. Taktiež som sa s prekvapením dozvedel, že napríklad chorvátština ypsilon takmer vôbec nepoužíva.

Ale slovenčina bola z veľkej mieri vitvorená, pevne definovaná a úzkostlivo ochraňovaná  skupinkami ľudí deformovaních svojím profesionálnim zameraním. Jazikovedci sú rovnakí úchili ako napríklad profesionálni kritici umenia, pre ktorích je všetko, čo je jednoduché a pekné, jednoducho gíč. A potom sa nadchíňajú nad vístavami abstraktného umenia, kde ide často doslovne o hovno. Minule som videl reportáž o jednej vístave v Nemecku, kde do vístavnej siene doviezli fekálie a návštevníci vifasovali pri vchode gumáki :)

Samozrejme, aj v iních jazikoch je ypsilon, a preto bi bolo ťažké ho celkovo zrušit v slovenčine. Taktiež by niektoré víroki dostali v písanej podobe nečakane iní víznam. Známi vírok od Shakespeara "Biť či nebiť ? To je otázka !" by zrazu znel ako dilema skinheada na ulici :)

 Ale chcel bi som upriamiť pozornosť na to, že pre chibi jednotlivcov sa všetci masochisticki bičujeme komplikovanou slovenčinou. A z funkčného hľadiska by to šlo urobiť aj oveľa jednoduchšie. Stačí len chcieť a nehľadieť na slovenskí pravopis ako na dajakú posvätnú kravu.

PS: Pokiaľ ste za zrušenie ypsilonu v slovenčine, tak mi kliknite na zvýšenie Karmy ( obdĺžnik pod článkom ). Následne pošlem do Jazikovedného ústavu petíciu na zrušenie ypsilonu s tím, že xi ľudí s mojím návrhom súhlasí :)

PS2: Na základe diskusie som si poopravoval pravopisné chibi v mojom novo definovanom pravopise. Ďakujem za pripomienky :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.

PRIMÁR

Ako dlho zostane nikotín v tele po poslednej cigarete?

Kedy sa nikotín odbúra z krvi a komu to trvá najdlhšie.


Už ste čítali?