Načo je vlastne v slovenčine ypsilon ?

Autor: Peter Hlavačka | 24.11.2005 o 17:30 | Karma článku: 13,91 | Prečítané:  2833x

Možno preto, aby úbohé deti mohli sadistickí učitelia slovenčiny týrať v diktátoch úchylnými vetami typu "Výr letí potichu nad hladinou rieky, ktorá je plná zradných vírov". Ale už pri počúvaní tejto vety v diktáte si musíte kontextovo vybaviť, čo je čo, aby ste to následne mohli správne napísať, vtáka s y a vír v rieke s i.

Ako by to vlastne vyzeralo, keby sa písalo všetko len s i ?

No od tejto veti píšem všetko už len s i a som presvedčení, že nebudete mať problémi s porozumením textu.

Prečo je slovenčina vlastne taká komplikovaná ? No, bude to asi tím, že na základe jazika, ktorí bol vítvorom takpovediac ľudovej tvorivosti ju umelo vytvorilo niekoľko osobností. Vďaka diskusii k tomuto článku som s prekvapením zistil, že Štúr pôvodne navrhoval slovenčinu bez ypsilonu, až na návrh Hodžu sa to tam zaviedlo. Taktiež som sa s prekvapením dozvedel, že napríklad chorvátština ypsilon takmer vôbec nepoužíva.

Ale slovenčina bola z veľkej mieri vitvorená, pevne definovaná a úzkostlivo ochraňovaná  skupinkami ľudí deformovaních svojím profesionálnim zameraním. Jazikovedci sú rovnakí úchili ako napríklad profesionálni kritici umenia, pre ktorích je všetko, čo je jednoduché a pekné, jednoducho gíč. A potom sa nadchíňajú nad vístavami abstraktného umenia, kde ide často doslovne o hovno. Minule som videl reportáž o jednej vístave v Nemecku, kde do vístavnej siene doviezli fekálie a návštevníci vifasovali pri vchode gumáki :)

Samozrejme, aj v iních jazikoch je ypsilon, a preto bi bolo ťažké ho celkovo zrušit v slovenčine. Taktiež by niektoré víroki dostali v písanej podobe nečakane iní víznam. Známi vírok od Shakespeara "Biť či nebiť ? To je otázka !" by zrazu znel ako dilema skinheada na ulici :)

 Ale chcel bi som upriamiť pozornosť na to, že pre chibi jednotlivcov sa všetci masochisticki bičujeme komplikovanou slovenčinou. A z funkčného hľadiska by to šlo urobiť aj oveľa jednoduchšie. Stačí len chcieť a nehľadieť na slovenskí pravopis ako na dajakú posvätnú kravu.

PS: Pokiaľ ste za zrušenie ypsilonu v slovenčine, tak mi kliknite na zvýšenie Karmy ( obdĺžnik pod článkom ). Následne pošlem do Jazikovedného ústavu petíciu na zrušenie ypsilonu s tím, že xi ľudí s mojím návrhom súhlasí :)

PS2: Na základe diskusie som si poopravoval pravopisné chibi v mojom novo definovanom pravopise. Ďakujem za pripomienky :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?