Skíni sú out

Autor: Peter Hlavačka | 22.11.2005 o 14:55 | Karma článku: 6,80 | Prečítané:  1817x

Síce žiadneho skína osobne nepoznám, ale videl som ich pár v akcii a čítal som o nich na internete. Väčšinou ide o mladých chalanov, ktorí majú nízke vzdelanie a nemajú príležitosť svoju agresivitu vybiť v dajakom športe. Nejde o žiadnych "filozofov", ich myslenie je jednoduché a pochybujem že uvažujú v dajakom vyprofilovanom ideologickom kontexte.

Väčšina skínov má rasistické a neonacistické tendencie. Neviem ako sa vyrovnávajú s faktom, že Hitler považoval Slovanov za rasovo menejcenných a boli takpovediac na rade po Židoch. Najpravdepodobnejšie je to, že skíni sa s takým niečím nepotrebujú vyrovnávať, pretože o tom nevedia.

Skíni sú proste skupinkami mladých agresívnych chalanov, ktorí sa vyvršujú na vhodných obetiach. Najvhodnejšími obeťami sú samozrejme Rómovia a cudzinci s inou farbou pleti. V rámci skupiny je pre nich dôležité udržiavať si pocit spolunáležitosti rovnakým oblečením a symbolmi. Tiež je pre nich dôležité to, že ich imidž vytvára u ostaných strach a rešpekt. Teda až donedávna to tak bolo.

Vďaka masívnej verejnej kampani po zavraždení Daniela Tupého začína byť pre nich ich imidž nebezpečný. Polícia je chtiac nechtiac donútená niečo robiť. Pred desiatimi rokmi dorezali skíni nožom jedného môjho bývalého spolužiaka na ulici len preto, že mal nevhodný účes a oblečenie. Polícia bola ochotná prípad vyšetrovať jedine v prípade, že im presne povie, kto ho dorezal. Ináč by bolo vyšetrovanie podľa nich plytvaním času. Dnes by sa také niečo určite nestalo. Onedlho budú skinhedi pod oveľa pozornejším dohľadom verejnosti aj polície. A ich imidž už bude pre nich skôr príťažou, ako výhodou. A preto ich rady začnú rednúť.

Na záver sa chcem dotknúť aj jednej kontroverznej témy. Skíni mali až do útoku tiché sympatie od časti majority vďaka svojim útokom voči Rómom. Tieto sympatie mali preto, lebo polícia nebola a dodnes nie je schopná riešiť vysokú kriminalitu časti Rómov. Po medializácii vraždy Daniela Tupého rady týchto tichých sympatizantov rapídne zredli. Teraz je na ťahu polícia, aby aj v tejto oblasti prelomila svoj alibistický prístup a plne využívala svoje zákonné možnosti na tvrdé postihovanie tej časti Rómov, ktorí svojou kriminalitou robia všetkým Rómom zlé meno. Vďaka tomu by už nikto nemusel pociťovať potrebu vziať spravodlivosť do svojich rúk, prípadne potichu sympatizovať so skínami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?