Ženy to proste musia robiť

Autor: Peter Hlavačka | 10.11.2005 o 8:30 | Karma článku: 7,78 | Prečítané:  1979x

Ženy nevedia, čo chcú ... a neprestanú, kým to nedostanú. Táto veta je síce zábavná, ale veľmi nepresná. Nepresná je hlavne vo svojej prvej časti.

Výbera partnera je kombináciou vedomého výberu, silného vplyvu podvedomia a tým pádom aj evolučno-biologických vplyvov. Dobrým príkladom biologického vplyvu je orientácia podľa vôňe. Príjemne nám vonia tá osoba opačného pohlavia, s ktorou máme odlišné imunitné systémy. Kombináciou takýchto odlišných systémov by pravdepodobne vznikli deti, ktoré by boli odolné voči širokém spektru chorôb. Takže napríklad žena môže mať vedomú ideálnu predstavu partnera, ktorý je vtipný, inteligentný, spoľahlivý, dobre zarábajúci atď. A k tomu sa ešte pridáva podvedomá príťažlivosť sociálne úspešných mužov s príjemnou vôňou a s dobrou postavou.

Takýmto ideálnym požiadavkám samozrejme nikto úplne nezodpovedá a tak je samozrejmé, že ženy aj muži si vyberajú za partnera určitý dostupný kompromis. Tento kompromis je málokedy výsledkom dajakého logického rozhodnutia. Láska je mocná čarodejka, ktorá síce nemá posledné slovo, ale určite to prvé :)

A teraz sa dostávame k ďalšiemu ľudovému porekadlu: "Žena si pred svadbou myslí, že sa zmení, ale on sa nezmení. Muž si myslí, že ona sa nezmení, ale ona sa zmení." Čo sa tým vlastne myslí ? Myslí sa tým to, že žena po svadbe priberie 20 kíl a muž nie ? Aj to sa samozrejme môže stať, ale toto porekadlo skôr nepresne naráža na snahu ženy meniť muža na svoju predstavu.

A sme pri tej najdôležitejšej veci. Väčšina žien a mužov má rozdielny prístup k tomu faktu, že ich partner úplne nezodpovedá ich vedomému ako aj podvedomému ideálu. Väčšina žien má prirodzenú tendenciu snažiť sa meniť svojho partnera tak, aby tomuto ideálu zodpovedal. Väčšinou sa muži do určitej miery tejto snahe podriaďujú. Problém je v tom, že ženy v tomto smere podvedome konajú podľa taoistického hesla "Cesta je cieľ". Muž aj napriek maximálnej snahe nikdy tomuto vysnenému ideálu nebude zodpovedať.

K tomu sa pridáva to, že súčasťou tohto vysneného ideálu môžu byť protichodné veci. Klasikou je to, ženy chcú citlivého a chápavého partnera, ktorý má byť zároveň rozhodný a dostatočne dôrazný. Alebo chcú, aby partner viac zarábal a zároveň venoval rodine viac času. Jeden frustrovaný známy sa k tejto téme vyjadril, že má nepríjemný pocit, že čím rýchlejšie plní predstavy svojej ženy, tým vyšší tlak to vyvolá na plnenie ďalších predstáv. 

Muži preferujú v tejto veci iný, radikálnejší prístup. Málokedy sa snažia partnerku dajako výrazne meniť. Skôr ju vymenia za inú, ktorá lepšie zodpovedá ich ideálu, pokiaľ majú k tomu príležitosť. 

A aké je poučenie ? Pokiaľ snahu partnerky o vaše vylepšovanie chápete niečo, čo je biologicky dané, prirodzené a úplne normálne, podobne ako napríklad jej mesačný menzes, zrazu získate určitý nadhľad nad situáciou. A ten sa vám určite zíde :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?