Krízou skúšaná Ukrajina prosí Rusko a EU o finančnú pomoc

Autor: Peter Hlavačka | 10.2.2009 o 10:45 | Karma článku: 5,77 | Prečítané:  1621x

Tomu sa hovorí irónia osudu. Názory na to, či za plynovú krízu mohla viac Ukrajina či Rusko sa rôznia, ale je evidentné, že Ukrajina nezaujala príliš ústretové stanovisko voči Rusku ani voči krajinám EU. Ale v poslednom čase má Ukrajina kvôli medzinárodnej kríze výrazné ekonomické problémy. Ako najnovšie informuje Reuters a ORF teletext, Ukrajina požiadala práve Rusko a EU o pomoc.

Ukrajina má akútne problémy s prepadom príjmov štátneho rozpočtu ako aj s výrazným poklesom hrivny oproti EUR a USD. Situáciu zhoršuje aj inflácia, ktorá dosiahla v januári medziročnú hodnotu viac ako 22%. Podľa niektorých správ štátni zamestnaci na Ukrajine dostávajú len približne polovicu platu. A vzhľadom na celosvetovú krízu nie sú ani vyhliadky do najbližšej budúcnosti ružové.

Ukrajina poprosila Rusko o pôžičku vo výške 5 miliárd dolárov. Podľa správy na teletexte ORF Rusko zvažuje poskytnutie pôžičky, ale podmieňuje jej poskytnutie tvrdými podmienkami. Okrem iného požaduje stiahnutie územných požiadaviek Ukrajiny na sporné územia z dôb ZSSR.

EU zatiaľ na prosbu Ukrajiny nereagovala, údajne to má byť témou na najbližšom zasadnutí ministrov financií EU. Ukrajina požiadala o pomoc aj USA a Čínu. Bude zaujímavé sledovať reakciu USA, ktoré verbálne Ukrajinu vehementne podporujú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exekučná amnestia sa blíži, štát by odpúšťal dlhy

V poisťovni Dôvera chce dlhy odpustiť štyritisíc ľudí. Či sa s Unionom pripoja k amnestii, ktorú pripravuje štát, zatiaľ nepovedali.

DOMOV

Dobré ráno: Z úst im išli retiazky a klince, opisuje prácu exorcista

Exorcistu vyberie biskup, musí byť kňaz.

KOMENTÁRE

Exekučné amnestie sú nový morálny hazard

Možno do oddlžovania idú s najlepšími úmyslami, ale dopadne to ako vždy.


Už ste čítali?