Bulvár a slanina

Autor: Peter Hlavačka | 27.6.2008 o 16:56 | Karma článku: 3,29 | Prečítané:  1360x

  Čo má spoločné bulvár so slaninou? Obidvoje konzumujem približne raz za mesiac. Viacmenej sa snažím stravovať sa zdravo, ale raz za čas ma prepadnú neodolateľné chúťky na niečo naozaj mastné a kúpim si napríklad slaninu. Viem o tom, že slanina nie je zdravá a keď sa jej dosýta najem, tak mi leží v žalúdku ako kameň. ( He, he, takmer sa to rýmuje :)

Ale prečo vás, milí čitatelia, oblažujem takouto takmer infantilnou témou? No, je to tým, že občas čítam vyjadrenia, že pán/pani XY bulvár nečíta, prípadne nepozerá, a len čírou náhodou sa mu dajaký článok dostal pod ruku a následne sa nesmierne vzrušuje nad tým, aký je bulvár nechutný, ako klame, ako ničí životy tých o ktorých píše a ako kazí čitateľov.

V mojom prípade to je iné. Ja si úprimne priznávam, že bulvár je pre mňa ako tá slanina. Viem že bulvárne články nemajú na mňa žiadny pozitívny vplyv, skôr naopak. Preto si úmyselne nekupujem bulvárne časopisy a snažím sa nepozerať zjavne bulvárne relácie v TV. Ale keď niekde uvidím pohodený bulvár s bombastickými titulkami, tak siahnem po ňom a prečítam si ho.

A tak si raz za čas prečítam o tom kto práve umiera na rakovinu, koho práve zavraždili, kto pri neštastnej a šokujúcej nehode prišiel o život, kto bol komu neverný, kto akými podvodmi prišiel k miliardám, ktorý sudca práve pustil kvôli "náhodnej" procesnej chybe niekoho z basy a podobne. Takéto články určite neprispievajú k vnútornej pohode, skôr ma znechutia alebo naštvú, ale rovnako ako chuť na niečo mastné, je to v nás priam geneticky zakódované, zaujímať sa o takéto veci.

Keď sa tak zamýšlam nad tým v čom spočíva podstata príťažlivosti bulváru, snažím sa to objasniť zodpovedaním otázky: Aký príbeh by bol v bulvári najúspešnejší?

Zrejme by to bol takzvaný "závistlivo-škodoradostný" príbeh, podľa možností s veľmi neštastným koncom pre hlavných aktérov. Ideálny príklad a v podstate zrejme najväčší bulvárny príbeh všetkých čias bol príbeh princezny Diany.

Tento príbeh by sa dal rozdeliť na dve fázy. Na fázu "vytvárania závisti" k takmer dokonalému šťastiu krásnej princezny, ktorá si zobrala za muža jedného z najžiadanejších mužov planéty, princa Charlesa. V novinách sa prezentovali fotky ich svadby a následne fotky ich krásnych detí a života v luxuse a pompe. Stovky miliónov ľudí na celom svete hltalo takmer každý článok o Diane a mnohí z nich jej závideli štastie, ktoré ju postretlo.

Ale potom prišla druhá, bulvárnejšia fáza príbehu, fáza "škodoradostného zadosťučinenia", kedy čitatelia bulváru s uspokojením zistili, že to štastné manželstvo bolo len vonkajšou fasádou, ktorá sa pomaly ale isto rozpadala. Bulvár zacítil krv a vydal sa na lov. Postupne sa čitatelia dozvedeli nechutné detaily, kto s kým spával, kto koho klamal a reálne fakty prekrývali čoraz divokejšie špekulácie. Manželstvo sa rozpadlo, Diana bola neštastná a zahnaná do kúta. Ale hon na Dianu neustával. Vyvrcholil až jej smrťou, keď sa snažila uniknúť pred neodbytnými reportérmi. Špekulácie okolo jej smrti plnia bulvárne stránky doteraz, hoci už uplynuli roky.

Takže to vidím asi takto. Viem, že ma bulvárne príbehy priťahujú, ale snažím sa nevyhľadávať ich. A chápem bulvárne časopisy, oni len dodávajú ľudom presne to čo chcú. Je to takmer v každom z nás, ale podľa mňa je dôležité si to uvedomiť. A som toho názoru, že rovnako ako je slanina nezdravá pre naše telo, tak je bulvár nevhodný ako potrava pre našu myseľ.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?