Je možné bojkotovať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia ?

Autor: Peter Hlavačka | 28.6.2007 o 10:55 | Karma článku: 10,57 | Prečítané:  3378x

  Zmyslom ročného zúčtovania je vytlačiť z obyvateľstva dodatočných zhruba 1,4 miliardy Sk navyšujúcich už zaplatené zdravotné poistenie (a je jedno, či sa to nazvete odvodmi, preddavkami, alebo daňou). O spravodlivosti, ktorú má zúčtovanie zabezpečiť sa dá diskutovať, ale znechucujúci je hlavne ten spôsob, ako sa to realizuje. Komplikovaný zákon a vyhláška, hromada tlačív a z hľadiska celej republiky priam milióny hodín času zabitého s touto hlúposťou.

Zvažoval som, čo by sa stalo, keby som zúčtovanie nepodal. Ako fyzická osoba by som mohol dostať pokutu až do 5 000 korún od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ďalej len Úrad). Podľa vyjadrenia na stránke Úradu, za zúčtovania za rok 2005 (ne)podané v roku 2006 nikomu pokutu nedali, ale zastrájajú sa, že pri podaniach v roku 2007 za rok 2006 už nebudú takí benevolentní.  Pokutu však nemôžu dať len tak hocikomu. Musia mať na to podklady od zdravotných poisťovní a podklady od daňového úradu. Tieto podklady si dajú dokopy a zistia, ktorí ľudia mali podať ročné zúčtovanie a ktorí z nich tak nespravili. Dosť pracná záležitosť s neistým výsledkom, vyžadujúca silnú IT podporu. Ale je to možné spraviť, takže možnosť pokuty pri nepodaní sa nedá celkom vylúčiť.

A tak ma napadla sofistikovanejšia možnosť. Ročné zúčtovanie treba podať, podľa možností treba trafiť to správne tlačivo. ALE treba tam dať také čísla, na základe ktorých vám vyjde preplatok, ktorý vám má poisťovňa vrátiť.

Vtedy nedostanete pokutu za neodovzdané ročné zúčtovanie a možno vám poisťovňa aj vráti "preplatok". Pokiaľ by vám ho nechcela vrátiť, musí poisťovňa, alebo Úrad  zopakovať ten výpočet, zistiť že je nesprávny a napísať vám, že vami podané ročné zúčtovanie je chybné. A k tomu potrebuje podklady aj od daňového úradu. Neviem, či by bolo v súlade so zákonom o ochrane osobnách údajov, keby napríklad súkromná zdravotná poisťovňa dostávala osobné údaje svojich poistencov z daňového úradu. Takže pravdepodobne sa údaje z poisťovní a z daňového úradu dajú spárovať a spočítať len v Úrade.

Tu sa naskytne provokatívna otázka: Keď je Úrad schopný urobiť takýto správny výpočet, tak prečo s tým sakra otravuje také množstvo ľudí?

Nuž je to preto, že štát nieleže chce vytlačiť z ľudí aj dajaké peniaze navyše, ale chce aby si to takpovediac aj sami krvopotne vypracovali. Predsa štát nebude platiť stámilióny na IT vybavenie a ďalších úradníkov, keď túto nechutnú prácu môžu za neho urobiť ľudia a firmy sami. Týmto si štát maximalizuje svoj čistý dodatočný zisk na úkor občanov a firiem.

Takže je Úrad schopný urobiť správny výpočet?  Neviem. Je lákavé to vyskúšať :)

Ale nie je to náhodou trestný čin?

Na tieto veci je príslušný článok 1 § 277 Trestného zákona platného od 1.1.2006:

§ 277

Neodvedenie dane a poistného

  • (1) Kto v malom rozsahu zadrží a neodvedie určenému príjemcovi splatnú daň, poistné na sociálne poistenie, verejné zdravotné poistenie alebo príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré zrazí alebo vyberie podľa zákona, alebo kto neoprávnene v malom rozsahu uplatní nárok na vrátenie dane z pridanej hodnoty alebo spotrebnej dane v úmysle zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.

Ako si môžete všimnúť, trestné je neoprávnené uplatnenia vrátenia DPH a spotrebnej dane, ale nikde tam nevidím neoprávnené vrátenie zdravotného poistenia alebo iných odvodov. Úradníci a poslanci proste predviedli rovnako "kvalitnú prácu" ako pri zákone a vyhláškach ohľadne ročného zúčtovania zdravotného poistenia a na takúto možnosť proste nemysleli.

A pokiaľ by sa takáto vec aj trestne stíhala, polícia by musela jasne preukázať úmysel a musela by vylúčiť neúmyselnú chybu. Chcem vidieť, ako by to vedeli rozlíšiť, kto urobil neúmyselnú chybu pri vypĺňaní tých komplikovaných formulárov a kto to urobil úmyselne.

Takže: Je možné bojkotovať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia?

Nuž, bez rizika to nejde. Ale je to krásna predstava Úradu beznádejne utopeného v kontrolných výpočtoch.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?